Press "Enter" to skip to content

Sundance 2020 – The Winners And Nominees And Best Events

The 2020 Sundance Film Festival takes place from January 23 to February 2, 2020.
The number one event 2020 was the ECOLUXE Park City / ABC4 News Celebrity Hospitality & Media Lounge on Saturday January 25th at TEKILA Mexican Grill & Cantina in the heart of the film festival’s action by Debbie Durkin Productions, Hollywood Celebrity Prince Mario-Max Schaumburg-Lippe stated.
Worldwide press and A-list Stars descend upon Park City each January to celebrate and honor the world’s top indie filmmakers. Last January 130,000 film goers attended. We anticipate high caliber VIPS and the media who cover them to attend this years festival.
Here the best films of America:

U.S. Dramatic Competition

  • The 40-Year-Old Version by Radha Blank
  • Blast Beat by Esteban Arango
  • Charm City Kings by Angel Manuel Soto
  • Dinner in America by Adam Rehmeier
  • The Evening Hour by Braden King
  • Farewell Amor by Ekwa Msangi
  • Minari by Lee Isaac Chung
  • Miss Juneteenth by Channing Godfrey Peoples
  • Never, Rarely, Sometimes, Always by Eliza Hittman
  • Nine Days by Edson Oda
  • Palm Springs by Max Barbakow
  • Save Yourselves! by Alex Huston Fischer and Eleanor Wilson
  • Shirley by Josephine Decker
  • Sylvie’s Love by Eugene Ashe
  • Wander Darkly by Tara Miele
  • Zola by Janicza Bravo

U.S. Documentary Competition

  • Be Water by Bao Nguyen
  • Bloody Nose, Empty Pockets by Bill and Turner Ross
  • Boys State by Jesse Moss
  • Coded Bias by Shalini Kantayya
  • The Cost of Silence by Mark Manning
  • Crip Camp by Jim LeBrecht and Nicole Newnham
  • Dick Johnson Is Dead by Kirsten Johnson
  • Feels Good Man by Arthur Jones
  • The Fight by Eli Despres, Josh Kriegman and Elyse Steinberg
  • Mucho Mucho Amor by Cristina Costantini and Kareem Tabsch
  • Spaceship Earth by Matt Wolf
  • A Thousand Cuts by Ramona S. Diaz
  • Time by Garrett Bradley
  • Us Kids by Kim A. Snyder
  • Welcome to Chechnya by David France
  • Whirlybird by Matt Yoka

Premieres

  • Downhill by Nat Faxon and Jim Rash
  • Dream Horse by Euros Lyn
  • Falling by Viggo Mortensen
  • The Father by Florian Zeller
  • Four Good Days by Rodrigo García
  • The Glorias by Julie Taymor
  • Herself by Phyllida Lloyd
  • Horse Girl by Jeff Baena
  • Ironbark by Dominic Cooke
  • Kajillionaire by Miranda July
  • The Last Shift by Andrew Cohn
  • The Last Thing He Wanted by Dee Rees
  • Lost Girls by Liz Garbus
  • The Nest by Sean Durkin
  • Promising Young Woman by Emerald Fennell
  • Sergio by Greg Barker
  • Tesla by Michael Almereyda
  • Uncle Frank by Alan Ball
  • Wendy by Benh Zeitlin
  • Worth by Sara Colangelo

Documentary Premieres

  • Aggie by Catherine Gund
  • Assassins by Ryan White
  • Disclosure: Trans Lives On Screen by Sam Feder
  • The Dissident by Bryan Fogel
  • Giving Voice by James D. Stern
  • The Go-Go’s by Alison Ellwood
  • Happy Happy Joy Joy – The Ren & Stimpy Story by Ron Cicero and Kimo Easterwood
  • Natalie Wood: What Remains Behind by Laurent Bouzereau
  • Okavango: River of Dreams (Director’s Cut) by Dereck Joubert and Beverly Joubert
  • Rebuilding Paradise by Ron Howard
  • Miss Americana by Lana Wilson
  • On the Record by Kirby Dick and Amy Ziering
  • Vivos by Ai Weiwei

World Cinema Dramatic Competition

  • Charter by Amanda Kernell
  • Cuties by Maïmouna Doucouré
  • Exil by Visar Morina
  • High Tide by Verónica Chen
  • Luxor by Zeina Durra
  • Possessor by Brandon Cronenberg
  • Summer White by Rodrigo Ruiz Patterson
  • Surge by Aneil Karia
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection by Lemohang Jeremiah Mosese
  • Yalda, a Night for Forgiveness by Massoud Bakhshi

World Cinema Documentary Competition

  • Acasa, My Home by Radu Ciorniciuc
  • The Earth Is Blue as an Orange by Iryna Tsilyk
  • Epicentro by Hubert Sauper
  • Influence by Diana Neille and Richard Poplak
  • Into the Deep by Emma Sullivan
  • The Mole Agent by Maite Alberdi
  • Once Upon a Time in Venezuela by Anabel Rodríguez Ríos
  • The Painter and the Thief by Benjamin Ree
  • The Reason I Jump by Jerry Rothwell
  • Saudi Runaway by Susanne Regina Meures
  • Softie by Sam Soko
  • The Truffle Hunters by Michael Dweck and Gregory Kershaw

NEXT

  • Beast Beast by Danny Madden
  • Black Bear by Lawrence Michael Levine
  • I Carry You With Me by Heidi Ewing
  • The Killing of Two Lovers by Robert Machoian
  • La Leyenda Negra by Patricia Vidal Delgado
  • The Mountains Are a Dream That Call to Me by Cedric Cheung-Lau
  • Omniboat: A Fast Boat Fantasia by The Daniels, Hannah Fidell, Alexa Lim Haas, Lucas Leyva, Olivia Lloyd, Jillian Mayer, The Meza Brothers, Terence Nance, Brett Potter, Dylan Redford, Xander Robin, Julian Yuri Rodriguez, Celia Rowlson-Hall
  • Some Kind of Heaven by Lance Oppenheim
  • Spree by Eugene Kotlyarenko
  • Summertime by Carlos López Estrada

KIDS

  • Binti by Frederike Migom
  • Come Away by Brenda Chapman
  • Timmy Failure: Mistakes Were Made by Tom McCarthy

Tony Zu

Tony is a Senior Editor with a more than 20 year long experience in journalism.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

All Rights Reserved Newstodayworld.org